ЗА ЧИТАТЕЛИТЕ НА "ВЕСТНИК НА ОБЩИНА ДОСПАТ" ВЗЕХМЕ ИНТЕРВЮ ОТ ЕДИН ОТ НАЙ-ИЗВЕСТНИТЕ МАЙСТОРИ ЧЕШМАРИ В ОБЩИНА ДОСПАТ. Както и преди информирахме чешмарите празнуват във времето на Културните тържества на града, които тази година се организират под патронажа на Кмета на Община Доспат и са на 25 и 26 август.
Казвам се Юсеин Асанов Пилчев и съм на 87 години. През живота ми съм построил много чешми. 33 години съм бил горски. По това време винаги ме е дразнело, като се натъкна на вода, която тече просто хей така безстопанствено. Когато решиш да направиш една чешма, трябва най-напред да се проучи къде има място дето тече вода, и дали по всяко време тая вода тече от същото място.
Как го намираш мястото?
Има навсякъде такива места. След като се установи, че водата постоянно тече, тогава вече се разкопава и се каптира много добре, и тогава вече се прави чешма.
Трудно ли се прави чешма?
Лесно се прави – като има материал лесно се построява. Но само материал не е достатъчно, трябва да имаш и мерак да я построиш. Чешмата става много лесно, но зависи водата от къде иде и как тече. Много често е необходимо построяването на шахта, понякога не е необходима шахта. За да е бистра водата, обикновено се прави шахта, водата да излиза бавно и кротко.
Знаеш ли колко сте чешмарите в общината?
Бяхме много, но много от нас починаха. Сега се броим на пръсти.
Може ли човек, който не е правил чешма, да се захване и да направи чешма.
Не всеки може да направи чешма, защото много често проблем е разливането на водата. Затова често се пропуска, че от голямо значение е основата – тя трябва да е яка, да се направи добро каптиране, да не се допуска пропускане никъде, да се пресече пред баража.
Около 15 чешми имам тук около Доспат, но не навсякъде човек може да отиде ей така – в смисъл на по-труднодостъпни места са. И много други съм направил, но съм ги подарявал на хората за спомен. Иначе всички чешми са подарени – само тази чешма дето сме тук си остава за нас. Мои лични чешми са към 20-22 броя, но за дарения, които хората са си искали, за спомен на техни родители, има направени към 70-80 чешми, даже и повече. Традиция в община Доспат е наследниците, които останат да си даряват по една чешма за спомен на родителите, починали преди тях. Има и друго нещо броят на чучурите в една чешма, определя броя на хората, за които е построена – например чешма с пет чучури се счита, че са построени пет чешми на практика /за пет човека/. Лошото е, че има направени чешми, които обаче не се поддържат.
Как започна да правиш чешмите? Кога започна?
Вече около 60-70 години се занимавам с чешмарството.
Как ти хрумна да правиш чешми? Да се занимаваш с чешмарство?
Като видя някъде, че има вода, че тече вода, мен ме дразни това – трябва да се възстанови водата, за да може да пие народа от там.
Много често минавайки през гората гледам, че от дадено място тече водичка, разкопаваш го това място и го наблюдаваш известно време, дали водата постоянно ще тече. И след това се реализира построяването на чешмичката. Или на място ще я направиш или ще я докараш, например на 200 метра.
Знаеш ли, че празникът на чешмарите се празнува по време на Събора в Доспат? И мислиш ли, че чешмарството е занаят?
Много се радвам, че и чешмарите си имат празник и той е по време на Културните тържества в град Доспат. Мисля, че чешмарството си е занаят.
Колко време е необходимо на човек за да стане чешмар?
Мисля, че не може да се каже за колко точно време човек може да стане, чешмар, може би 2-3 години, но най-важното е да се създаде здрава основа на водата, добре да се каптира, а в самия каптаж се поставя филц/ситни камъчета/за да се филтрира добре водата.
Имаш ли последователи в твоя занаят?
Внукът ми със сигурно ще наследи моя занаят, защото той има зад гърба си вече три чешми, построени с моя помощ разбира се. Спокоен съм, че има и желание.
Много важно е да споменем и, че мястото на построената чешма, трябва да е съобразено с достъпността на хората, т.е. трябва да минават хора. Има много чешми по дерета, където по-рядко минават хора, но сега по-често се посещава и използват, защото много хора отиват на гъби в гората – пият, обядват.
Коя вода е най-студена?
Зависи от майката къде извира, от северните страни /склонове/ водата е по-студена. Също така, когато директно си се пуска водата от майката, тя е по-студена, а когато има разлив на водата по тръби, естествено, че тя се затопля.
Чувал съм, че много е студена водата, извираща от бодли – вярно ли е това?
Където има бодли мястото обикновено е мочурливо.
Знаеш ли колко е броят на построените чешми в общината или въобще някой знае ли тази статистика?
Много са – невъзможно е да се изброят, всеки си прави например чешма за майка си и баща си, решава и я построява.
За какво се правят обикновено чешмите?
Любопитни неща за чешмите има ли, което трябва да знаем?
Ами какво друго освен, че чешмите са притегателен център за много хора – тук се събират на чевермета, пикници, хората да хапнат и да пийнат – да се повеселят. Чешмите събират хората, хората се сприятеляват, тук се празнува. В личен план мога да кажа, че както броят на чешмите, така и броят на печените на които съм присъствал е доста голям. Тук искам да изкажа една голяма благодарност към Кмета на Община Доспат г-н Антим Пържанов, за това, че ни разреши, да се построи тази беседка /за сенчица на хората/ до чешмата ни в местността „Коначищата”. Тук е много хубаво и самото място, защото има къде да се паркират колите. Имаме съвсем малко довършителни работи по чешмичката и беседката, но живи и здрави ще ги оправим.
Имаш ли нещо да кажеш към младите хора, във връзка с чешмите?
Прави ми впечатление, че младите хора не пазят. Не знам защо така. Приканвам ги да бъдат по-внимателни към създадените за хората неща, към които спадат и чешмите. Да ценят и пазят природата и това, което им е дала природата. С болка гледам понякога как се рушат създадени с любов и желание обекти, които са за хората – виждам поражения от ножове, разхвърлени боклуци, макар, че има кошчета за боклук. Нужна ни е повече култура и добро отношение. Старите хора са като че ли по-внимателни – ще видят хартийка, ще я вдигнат, но ми се ще и младите хора да се вслушат в тия съвети. Скоро неприятно гледах как млади хора чоплят слънчоглед на сантиметри от кошчето за боклук, а изхвърляха боклука където им падне. Но аз вярвам и съм оптимист, че мисленето сред младите ще се промени – трябва да се промени.
Благодаря дядо Юсеин, още много построени чешми ти пожелавам – бъдете жив и здрав.
И аз благодаря, пожелавам на Вас и на всички читатели на „Вестник на Община Доспат” да са живи и здрави и да заповядат на Празника на чешмарите на 25 и 26 август. Заповядайте на „Културни тържества Доспат 2012” в местността „Събора” – гр.Доспат.
Публикуване на коментар