събота, 9 септември 2017 г.

ВОДАТА Е НАЙ-ГОЛЯМАТА БЛАГОДАТ НА СВЕТА, А ЧЕШМАТА НАЙ-ГОЛЯМОТО НЕЩО ЗА СПОМЕН

06/08/2012

ЗА ЧИТАТЕЛИТЕ НА "ВЕСТНИК НА ОБЩИНА ДОСПАТ" ВЗЕХМЕ ИНТЕРВЮ ОТ ЕДИН ОТ НАЙ-ИЗВЕСТНИТЕ МАЙСТОРИ ЧЕШМАРИ В ОБЩИНА ДОСПАТ. Както и преди информирахме чешмарите празнуват във времето на Културните тържества на града, които тази година се организират под патронажа на Кмета на Община Доспат и са на 25 и 26 август. 

Разкажи ми малко за себе си. Представи се на читателите на „Вестник на Община Доспат”?

Казвам се Юсеин Асанов Пилчев и съм на 87 години. През живота ми съм построил много чешми. 33 години съм бил горски. По това време винаги ме е дразнело, като се натъкна на вода, която тече просто хей така безстопанствено. Когато решиш да направиш една чешма, трябва най-напред да се проучи къде има място дето тече вода, и дали по всяко време тая вода тече от същото място.

Как го намираш мястото?

Има навсякъде такива места. След като се установи, че водата постоянно тече, тогава вече се разкопава и се каптира много добре, и тогава вече се прави чешма.

Трудно ли се прави чешма?

Лесно се прави – като има материал лесно се построява. Но само материал не е достатъчно, трябва да имаш и мерак да я построиш. Чешмата става много лесно, но зависи водата от къде иде и как тече. Много често е необходимо построяването на шахта, понякога не е необходима шахта. За да е бистра водата, обикновено се прави шахта, водата да излиза бавно и кротко.

Знаеш ли колко сте чешмарите в общината?

Бяхме много, но много от нас починаха. Сега се броим на пръсти.

Може ли човек, който не е правил чешма, да се захване и да направи чешма.

Не всеки може да направи чешма, защото много често проблем е разливането на водата. Затова често се пропуска, че от голямо значение е основата – тя трябва да е яка, да се направи добро каптиране, да не се допуска пропускане никъде,  да се пресече пред баража.

Тук около Доспат колко чешми си построил?

Около 15 чешми имам тук около Доспат, но не навсякъде човек може да отиде ей така – в смисъл на по-труднодостъпни места са. И много други съм направил, но съм ги подарявал на хората за спомен. Иначе всички чешми са подарени – само тази чешма дето сме тук си остава за нас.  Мои лични чешми са към 20-22 броя, но за дарения, които хората са си искали, за спомен на техни родители, има направени към 70-80 чешми, даже и повече. Традиция в община Доспат е наследниците, които останат да си даряват по една чешма за спомен на родителите, починали преди тях. Има и друго нещо броят на чучурите в една чешма, определя броя на хората, за които е построена – например чешма с пет чучури се счита, че са построени пет чешми на практика /за пет човека/. Лошото е, че има направени чешми, които обаче не се поддържат.

Как започна да правиш чешмите? Кога започна?

Вече около 60-70 години се занимавам с чешмарството.

Как ти хрумна да правиш чешми? Да се занимаваш с чешмарство?

Като видя някъде, че има вода, че тече вода, мен ме дразни това – трябва да се възстанови водата, за да може да пие народа от там. 
Много често минавайки през гората гледам, че от дадено място тече водичка, разкопаваш го това място и го наблюдаваш известно време, дали водата постоянно ще тече. И след това се реализира построяването на чешмичката.  Или на място ще я направиш или ще я докараш, например на 200 метра.

Знаеш ли, че празникът на чешмарите се празнува по време на Събора в Доспат? И мислиш ли, че чешмарството е занаят?

Много се радвам, че и чешмарите си имат празник и той е по време на Културните тържества в град Доспат. Мисля, че чешмарството си е занаят.

Колко време е необходимо на човек за да стане чешмар?

Мисля, че не може да се каже за колко точно време човек може да стане, чешмар, може би 2-3 години, но най-важното е да се създаде здрава основа на водата, добре да се каптира, а в самия каптаж се поставя филц/ситни камъчета/за да се филтрира добре водата.

Имаш ли последователи в твоя занаят?

Внукът ми със сигурно ще наследи моя занаят, защото той има зад гърба си вече три чешми, построени с моя помощ разбира се. Спокоен съм, че има и желание.
Много важно е да споменем и, че мястото на построената чешма, трябва да е съобразено с достъпността на хората, т.е. трябва да минават хора. Има много чешми по дерета, където по-рядко минават хора, но сега по-често се посещава и използват, защото много хора отиват на гъби в гората – пият, обядват.

Коя вода е най-студена?

Зависи от майката къде извира, от северните страни /склонове/ водата е по-студена. Също така, когато директно си се пуска водата от майката, тя е по-студена, а когато има разлив на водата по тръби, естествено, че тя се затопля.

Чувал съм, че много е студена водата, извираща от бодли – вярно ли е това?

Където има бодли мястото обикновено е мочурливо.

Знаеш ли колко е броят на построените чешми в общината или въобще някой знае ли тази статистика?

Много са – невъзможно е да се изброят, всеки си прави например чешма за майка си и баща си, решава и я построява.

За какво се правят обикновено чешмите?

Най-вече за спомен, помни едно от мен – чешмата е най-голямото нещо за спомен – водата е най-голямата благодат на света и да се напиеш с вода от дадена чешма само това ти стига докато си жив. Да намериш влажно местенце с водичка, да го прокопаеш, да я изведеш и да я построиш за народа да пие от нея от това по-голяма благодат няма да знаеш. Това е най-хубавото нещо на света.

Любопитни неща за чешмите има ли, което трябва да знаем?

Ами какво друго освен, че чешмите са притегателен център за много хора – тук се събират на чевермета, пикници, хората да хапнат и да пийнат – да се повеселят. Чешмите събират хората, хората се сприятеляват, тук се празнува. В личен план мога да кажа, че както броят на чешмите, така и броят на печените на които съм присъствал е доста голям. Тук искам да изкажа една голяма благодарност към Кмета на Община Доспат г-н Антим Пържанов, за това, че ни разреши, да се построи тази беседка /за сенчица на хората/  до чешмата ни в местността „Коначищата”.  Тук е много хубаво и самото място, защото има къде да се паркират колите. Имаме съвсем малко довършителни работи по чешмичката и беседката, но живи и здрави ще ги оправим.

Имаш ли нещо да кажеш към младите хора, във връзка с чешмите?

Прави ми впечатление, че младите хора не пазят. Не знам защо така. Приканвам ги да бъдат по-внимателни към създадените за хората неща, към които спадат и чешмите. Да ценят и пазят природата и това, което им е дала природата. С болка гледам понякога как се рушат създадени с любов и желание обекти, които са за хората – виждам поражения от ножове, разхвърлени боклуци, макар, че има кошчета за боклук. Нужна ни е повече култура и добро отношение. Старите хора са като че ли по-внимателни – ще видят хартийка, ще я вдигнат, но ми се ще и младите хора да се вслушат в тия съвети. Скоро неприятно гледах как млади хора чоплят слънчоглед на сантиметри от кошчето за боклук, а изхвърляха боклука където им падне. Но аз вярвам и съм оптимист, че мисленето сред младите ще се промени – трябва да се промени.

Благодаря дядо Юсеин, още много построени чешми ти пожелавам – бъдете жив и здрав.

И аз благодаря, пожелавам на Вас  и на всички читатели на „Вестник на Община Доспат” да са живи и здрави и да заповядат на Празника на чешмарите  на 25 и 26 август. Заповядайте на „Културни тържества Доспат 2012” в местността „Събора” – гр.Доспат.

Публикуване на коментар

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search